Máš už svoj zápisník? Pokiaľ áno, pripravili sme pre teba 10 užitočných tipov a trikov, ako si ho prispôsobiť predtým ako ho začneš plnohodnotne používať. Niektoré zápisníky obsahujú niektoré prvky od výroby, ale mnohé nie. Aj bez nich si ale vieš poradiť 😃 Podme teda spolu na to a pozrime sa na tieto vylepšenia a ich význam.
⏳ Rok používania
Je možné, že o niekoľko rokov budeš mať vypísaných niekoľko zápisníkov a budeš chcieť do nich jednoducho nahliadnuť. Je zaujímavé prečítať si zápisky po svojom mladšom Ja a porovnať si to so súčasnosťou. Oplatí sa preto poznačiť na hranu všetkých strán zápisníka fixkou rok, v ktorom si ho používal/a. Vďaka tomu sa vo svojich zápisníkoch veľmi rýchlo zorientuješ.
👤 Stránka autora
Mať hneď na začiatku zápisníku stránku so svojím menom a kontaktom sa vždy oplatí. Niektorí z nás majú zápisník väčšinou doma, ale druhí si ho berú so sebou mimo domov. V takomto prípade je dôležité označiť si ho, aby si mal/a istotu, že ak ho niekde zabudneš, vždy sa dostane k tebe. Okrem mena si na stránku autora poznač aj e-mail či telefónne číslo, aby ťa vedeli čo najskôr po jeho nájdení kontaktovať.
🔢 Označenie strán
Sú zápisníky, ktoré majú očíslované stránky, ale väčšia ich nemá. Nie je však nič jednoduchšie ako si každú stránku perom či fixkou očíslovať. Toto označenie má viacero výhod a bude sa ti hodiť pri nasledujúcom tipe.
ℹ️ Obsah zápisníku
Tvoj zápisník ti môže slúžiť rok aj dva, podľa toho ako často ho budeš používať. Počas tohto času v ňom bude množstvo myšlienok a nebude jednoduché ľahko sa k nim vrátiť. Nehovoriac o tom, ak sa rozhodneš pozrieť sa na zápisník spred 5 rokov dozadu. Práve z tohto dôvodu je užitočné vytvoriť si stránku s obsahom, ktorú si umiestni na začiatok zápisníku. Na túto stránku si môžeš poznačiť dôležité témy a k nim čísla strán, kde o danej téme píšeš. Získaš k nej tak ľahký prístup v priebehu chvíľky.
🗓️ Označenie zápisku
Predtým ako začneš písať akýkoľvek svoj zápisok, označ si na vrch stránky základné informácie ako – dátum, deň v týždni, hodina, miesto odkiaľ píšeš. Tento popisok ti umožní ihneď identifikovať tvoj zápisok a situáciu, v ktorej si ho písal/a. Môžeš samozrejme pokračovať aj ďalším informáciami ako je tvoja nálada, hudba, počasie, atď. Je plne na tebe, ktoré informácie sú pre teba dôležité.
🏷️ Záložka
Zakaždým listovať v zápisníku a hľadať stránku kde si naposledy skončil/a s písaním je dosť nepraktické. Aj preto majú mnohé zápisníky látkovú záložku. Pokiaľ ju však tvoj zápisník nemá, môžeš použiť papierovú alebo magnetickú záložku. Ak máš doma prípadne tenkú stužku, môžeš si ju šikovne prilepiť na vnútornú zadnú stranu tvrdej dosky zápisníku. Bez tejto záložky si už svoj zápisník nebudeš vedieť predstaviť.
🖊️ Úchytka na pero
Niektoré zápisníky majú bočnú úchytku na pero, ale opäť valná väčšina nie. Absencia pera môže niekedy spôsobiť, že zápisník nepoužiješ lebo pero jednoducho nebude po ruke. Môže to byť napríklad v prípade, ak máš zápisník na nočnom stolíku alebo ak niekam cestuješ. Všetko sa však dá riešiť. Existujú elastické držiaky na perá, ktoré sa dajú použiť s každým zápisníkom. Pozri si napríklad tento alebo tento. Vďaka nim bude vždy pero na dosah a nemusíš si kvôli tomu kupovať nový zápisník.
❓Výzvy pre sebareflexiu
Mať po ruke niekoľko výziev, ktoré vedia podnietiť tvoje písanie je vždy užitočné. Nie vždy totiž máme presnú predstavu, o čom budeme písať. Vytvorili sme zoznam s 20 výzvami, ktoré si budeš môcť priamo nalepiť dovnútra svojho zápisníku a budeš ich mať tak vždy pri sebe, hneď ako zápisník otvoríš. ↓ stiahnuť PDF
💡 Inšpiratívne citáty
Existujú tisíce zaujímavých citátov a je vždy hodnotné mať ich niekoľko pri sebe. Dokážu človeka dostať do iného myšlienkového pochodu a často inšpirovať k akcii alebo zmene pohľadu. Vytvorili sme preto stránku s citátmi, ktoré sa nám páčia a môžeš si ich nalepiť do zápisníku. ↓ stiahnuť PDF
✍️ Prehľad návodov
Nie všetci intuitívne vedia aké rôzne techniky žurnálového písania existujú a uchýlia sa k pár základným. Nie je na tom nič zlé, ale je to škoda, nakoľko škála možností je obrovská a každá technika má svoje jedinečné prínosy. Vytvorili sme preto stručný prehľad našich návodov, ktoré si budeš môcť priamo nalepiť na poslednú stranu svojho zápisníku ako taký ťahák. Vždy ich tak budeš mať po ruke a môžeš si pripomenúť, čo všetko žurnálové písanie prináša. ↓ stiahnuť PDF
Poznáš ešte iný tip, ktorý tu nie je spomenutý? Napíš nám a radi ho tu zaradíme.
Juraj
Verím, že pokojná a čistá myseľ je kľúčom ku zdraviu a naplnenému životu. Aj preto vznikol projekt Myšlienkár.sk. Myšlienkár je tvoj sprievodca sebareflexiou. Objav čaro žurnálového písania.