Vieš, čo majú známe osobnosti minulosti ako Leonardo da Vinci, Mark Twain, Thomas Edison alebo Albert Einstein spoločné? Alebo osobnosti súčasnosti ako Oprah Winfrey, Warren Buffet či Richard Branson? Každý z nich používal počas svojho života zápisník a žurnálové písanie pre uchovanie svojich pocitov, zážitkov a myšlienok. To, že ho títo velikáni používali je natoľko zaujímavé, že nás viedlo, k jeho hlbšiemu preskúmaniu. Všetci museli z neho čerpať mnoho benefitov, inak by tým prirodzene netrávili toľko času. Poďme sa preto spolu pozrieť, prečo je žurnálové písanie zaujímavým nástrojom a ako ho môžeš aj ty využiť vo svojom živote.
Život je plný emócii
Každý z nás zažíva počas svojho života nespočetné množstvo rôznych emócii. Niektoré sa nám veľmi ľahko vyjadrujú a dávame ich plne najavo svojmu okoliu. Iné naopak zostávajú v nás a navonok nikdy nepreniknú. Niekedy sme v prostredí, ktoré emócie neumožňuje plne vyjadriť alebo sa to skrátka nehodí. Alebo sme s ľuďmi, pri ktorých si všetky emócie radšej uchováme v sebe a časom na ne možno aj zabudneme.
Krásnym príkladom toho sú malé deti. Tie dokážu celý deň v škôlke zadržiavať svoje emócie, ale hneď ako príde mama, či tato, prejavia ich naplno a vypustia ich von formou plaču. Je to preto, že sa zrazu cítia bezpečne a vedia, že si to môžu dovoliť. Každý z nás má tendenciu svoje emócie či myšlienky vyjadrovať viac alebo menej podľa toho v akej situácií je, kto je v jeho okolí a aký vzťah má k danému človeku.
Potlačovanie svojich emócií nám však nijako nepomáha. Môže v nás naopak vytvárať rôzne napätie a po čase dokonca spôsobovať aj rôzne ochorenia. Je preto dôležité naučiť sa so svojimi emóciami pracovať a priebežne ich vyjadrovať, aby sa z nás nestal tlakový hrniec, ktorý v určitom momente exploduje a narobí okolo seba kopec škody a zraní ľudí okolo.
Čo je žurnálové písanie
Žurnálové písanie je jednoduchý nástroj, ako svoje emócie, pocity a myšlienky dostať zo svojej mysle von na papier. Tým, že začneme o nich písať, máme možnosť nahliadnuť, čo všetko je v nás a pozrieť sa na to z vyššej perspektívy. Niekedy to môžu byť negatívne emócie spojené s úzkosťou a stresom. Inokedy zas pozitívne emócie a myšlienky, ktoré podporujú náš osobný rozvoj a pomáhajú nám dosiahnuť náš cieľ. Písaním vieme všetky tieto emócie uvoľniť a lepšie im porozumieť. Je to nástroj, ktorý môže na nás pôsobiť liečebne a zároveň podporiť našu kreativitu a osobný rozvoj.
Dôvody prečo začať
Žurnálové písanie vie pomôcť v mnohých situáciách a benefity siahajú široko ďaleko. Nasledujúci zoznam uvádza jeho hlavné benefity, ktoré sa môžu dostaviť pri jeho správnom praktizovaní. Patrí k nim napríklad:
- dosahovanie cieľov
- sledovanie a meranie pokroku
- vyššie sebavedomie
- zlepšenie komunikačných zručností
- zníženie stresu
- zlepšenie mentálneho zdravia
- zvýšenie emocionálnej inteligencie
- hľadanie inšpirácie
- zlepšenie kritického myslenia
- vyhľadávanie spojitostí
- zlepšenie pamäte
- zlepšenie fyzického zdravia
To je zoznam 😃 Kto by nemal záujem o vyššie uvedené veci, však?
Ako začať
Nevieš presne ako začať s písaním? Žiadne obavy 😃 Pripravili sme pre teba viac ako 15 zaujímavých návodov, ktoré ti pomôžu začať s písaním. Sú jednoduché a každý návod má len 3 kroky. Navyše, obsahuje aj ukážku pre inšpiráciu, aby si to každý vedel ľahko predstaviť. Pre ukážku uvádzame pár príkladov použitia týchto návodov, aby sme boli čo najviac konkrétni:
- zoznam vecí,za ktoré som vďačný/á
- priebeh môjho dňa
- popis sna z noci
- moje najväčšie obavy
- sledovanie nových návykov – cvičenie a učenie angličtiny
- sledovanie môjho jedálničku
- osobná mesačná retrospektíva
- predsavzatia na nový rok
- zoznam úloh na ďalší deň
- myšlienková mapa letnej dovolenky
- neodoslaný list pre zosnulú babičku
- časová os môjho života
- zoznam veci, ktoré chcem stihnúť do 30tky
- …atď, atď
Každému z nás môže vyhovovať iný čas pre žurnálové písanie. Niekto preferuje čas večer a využije ho pre celodennú reflexiu. Niekomu naopak funguje tiché ráno, počas, ktorého hneď po zobudení začne písať všetko čo sa skrýva v jeho mysli. To isté platí aj pre miesto, ktoré zvolíš pre písanie. Pre niekoho môže byť príjemné pohodlne sedieť na gauči. Niekto naopak potrebuje prostredie kaviarne alebo parku, kde má okolo seba kopec priestoru. Je potreba si nájsť vlastný rytmus a vyskúšať rôzne prístupy. Neexistuje univerzálna rada.
Najlepšie na tom všetkom je to, že k písaniu ti stačí jednoduchý zápisník a pero a môžeš sa vydať na svoju cestu žurnálového písania. Existujú samozrejme aj digitálne zápisníky a poznámkovníky, ale doporučujeme zvoliť analógovú formu. Má svoje veľké výhody, ktoré si neskôr rozoberieme a porovnáme. O tom ale neskôr 😃
Tak, čo na to povieš? Zaujalo ťa žurnálové písanie? Ak áno, pokračuj ďalej.
Pokračuj v čítaní 👉 Návody
Juraj
Verím, že pokojná a motivovaná myseľ je kľúčom ku zdraviu a naplnenému životu. Aj preto vznikol projekt Myšlienkár.sk. Myšlienkár je tvoj sprievodca žurnálovým písaním. Objav jeho čaro.